Peking nedovolí USA svrhnout existující režim v KLDR – média

Čína má zůstat neutrální v případě, když Severní Korea podnikne jako první akce ohrožující USA, píše v pátek státní čínský list The Global Times.

„ČLR nemůže v dané etapě přemluvit Washington a Pchjongjang, aby ustoupily, Peking však musí dát jasně najevo všem stranám svou pozici, že když budou jejich akce ohrožovat zájmy Číny, dá na to rozhodnou odpověď“, píše The Global Times.

Podle názoru redakce listu „musí Čína také dát jasně najevo, že v případě, když vypustí Severní Korea rakety, které budou ohrožovat USA, a americká strana na to odpoví, zůstane ČLR neutrální.

„Když ale USA a Jižní Korea zasadí úder ve snaze svrhnout existující v KLDR režim a změnit politickou model na Korejském poloostrově, Čína jim to nedovolí“, zdůrazňuje se v článku.

List podotýká, že mnozí lidé nevěří v možnost zahájení války mezi KLDR a USA, reálné nebezpečí však spočívá v tom, že „tak nerozvážná hra může přivést k chybám a ke strategické válce“.

„Ani Washington, ani Pchjongjang ve skutečnosti nechtějí válku, může však vypuknout kvůli tomu, že nemají zkušenosti z kontrolování tak nebezpečných her“, píše list.


Není zde článek celý?