Peking označil nátlak USA kvůli obchodu Číny s KLDR za nepřijatelný

Jaderný problém Korejského poloostrova a obchodní vztahy Číny a USA nejsou navzájem spojené a jejich využití s cílem nátlaku v přijetí rozhodnutí v jedné z těchto otázek je naprosto nepřijatelné, prohlásila v pondělí mluvčí čínského MZV Chua Čchu-nying.

„Spolupráce Číny s USA má být založena na respektování zájmů a obav obou stran. Jaderný problém Korejského poloostrova a obchodní otázky patří do různých oblastí, Čína a USA mají posílit spolupráci v obou. A je naprosto nepřijatelné využití jednoho z těchto témat jako nástroje pro nátlak v druhém,“ prohlásila diplomatka.

Zdůraznila, že „hra na obchodní válku nemá budoucnost, znamená pouze ztráty pro obě strany.“

„S ohledem na závažnost čínsko-amerických vztahů je Peking připraven na společná úsilí s Washingtonem kvůli zdravému a stabilnímu rozvoji hospodářských a obchodních vztahů na základě vzájemného respektování, rovnosti a výhody,“ poznamenala Chua Čchu-nying.

Noviny Politico dříve s odkazem na zdroje v americké administrativě informovaly, že americký prezident Donald Trump plánuje v pondělí vyzvat k zahájení vyšetřování proti Číně kvůli obvinění z porušení práv USA na intelektuální vlastnictví a předání technologií. Zmiňuje se, že Trump plánuje využít článek 301 Obchodního zákoníku z roku 1974. Ten umožňuje USA jednostranně vystavět bariéry na cestě exportního zboží, což, jak píší noviny, může vést ke zvýšení tarifů na import.


Není zde článek celý?