Pentagon spočítal výdaje na bezvýsledná cvičení afghánských vojáků

Pentagon utratil téměř půlmiliardy dolarů za cvičení afghánských příslušníků rozvědky podle zvláštního programu, přitom se nepodařilo dosáhnout znatelných výsledků, sdělila komise Special Inspector General for Afghanistan Reconstruction (SIGAR).

V zprávě SIGAR se praví, že Pentagon vydal 457,7 milionu dolarů v rámci smluv za období 2010-2013 se dvěma afghánskými společnostmi, Legacy Afghanistan R&D и Afghanistan Source Operations Management (ASOM).

Celkem se cvičení zúčastnilo asi 70 příslušníků Sil národní bezpečnosti a obrany Afghánistánu (ANDSF). Jak prohlásila komise, neměla cvičení znatelné výsledky, „značná část“ ANDSF nesplnila minimální požadavky na ukončení cvičení. Nebyly rovněž zaznamenány „žádné důkazy zlepšení v rámci smluv Legacy a ASOM.“

„Kvůli nedostatku ukazatelů výslednosti… a závislosti na údajích poskytnutých dodavatelem programů ASOM není prakticky možné spočítat výsledky vládních investic ve výši 457,7 milionu dolarů,“ praví se v zprávě.

Předtím byla zveřejněna zpráva, že podle údajů SIGAR utratil Pentagon 94 milionů dolarů za uniformy pro afghánské vojáky s kamufláží určenou pro lesní krajinu, zatímco lesy tvoří dvě procenta území této země.


Není zde článek celý?