Pentagon vysvětlil, proč byl ruskému letadlu povolen let nad Bílým domem

Mluvčí amerického ministerstva obrany vysvětlil, že pozorovatelé mohou v rámci Smlouvy o otevřeném nebi požádat o let nad jakýmkoli místem a téměř vždy dostanou povolení. Zahraniční vojenští pozorovatelé mají možnost letů „prakticky nad celým územím,“ řekl listu Politico.

Televize CNN předtím informovala, že ruské vojenské letadlo proletělo ve středu nad Kapitolem, Pentagonem a dalšími prezidentskými rezidencemi v rámci Smlouvy o otevřeném nebi. Let byl dohodnut s Washingtonem. Byl zejména povolen vstup do supertajné zóny vzdušného prostoru v okolí Bílého domu. Zdroje CNN potvrdily, že trasa byla zkoordinována s americkými úřady a na palubě se nacházeli zástupci amerického vojenského letectva.

„Obvykle předkládají (ruští pozorovatelé) seznam míst, nad kterými by chtěli proletět,“ řekl nejmenovaný představitel amerického ministerstva obrany. „Sestavujeme plán letů a povolujeme jim s některými výjimkami, jež se týkají bezpečnosti a povětrnostních podmínek, lety prakticky nad celým územím,“ dodal zástupce Pentagonu.

Podle jeho slov jsou všechny lety „přísně upraveny předpisy a pečlivě se kontrolují,“ včetně času, kdy je pozorovatelům „povoleno zaznamenat data snímačů.“ Podle zástupce Pentagonu se na palubě nacházejí američtí vojenští příslušníci, kteří kontrolují dodržení bodů smlouvy.

„Tyto mise se konají prakticky vždy stejně,“ poznamenal zástupce Pentagonu.


Není zde článek celý?