Peskov okomentoval možné americké dodávky protitankových raket Kyjevu

Všechny strany, hlavně ty, které se snaží o urovnání konfliktů, se musejí vyhýbat takovému jednání, které může vyvolat nové napětí, řekl tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov, když komentoval informace o možných dodávkách amerických protitankových raket na Ukrajinu.

Wall Street Journal dříve s odkazem na americké činitele informoval, že Pentagon a americké ministerstvo zahraničních věcí vypracovaly plán dodávek protitankových raket a dalších zbraní. Schválení od Bílého domu ale zatím nepřišlo.

„Geopolitické úmysly tady jen těžko budou důvodem ke komentářům. Naše pozice je dobře známá: my si myslíme, že zvláště ty země, které si nějakým způsobem nárokují roli při řešení (konfliktů — red.), se musejí vyhýbat takovým činnostem, které mohou vyprovokovat další napětí už v tak neprostém regionu,“ řekl Peskov když odpovídal na otázku, zdali se Moskva chystá iniciovat nějaká jednání s Washingtonem ohledně dodávek řízených protitankových raket Ukrajině a zdali budou nějaké činnosti namířené na podporu samozvaných lidových republiky DLR a LLR.

Ukrajinské vedení v dubnu 2014 zahájilo vojenskou operaci proti samozvaným LLR a DLR, které vyhlásily nezávislost po státním převratu na Ukrajině v únoru 2014. Podle posledních údajů OSN se oběťmi konfliktu stalo okolo 10 tisíc lidí.


Není zde článek celý?