Pohlavár proamerické skupiny v Sýrii promluvil o stycích USA s IS

Bojovníci, kteří absolvují výcvik na americké základně At-Tanf pod vedením instruktorů z USA, prodávají americké zbraně teroristické frontě Islámský stát, tvrdí bývalý náčelník bezpečnostní služby syrského sektoru základny Muhamad Assalam.

„Skrytá podpora spočívala v prodeji zbraní IS. Když jsme se o tom dozvěděli, řekli jsme to Američanům. Ti ale začali ještě víc podporovat velitele, kterého nám přidělili (pohlavár oddílu Magavir Es-Saura Mugannat Attala). Prodávali americké zbraně, auta, pušky M-16, a to ve velkém počtu: po poslední revizi chybělo Američanům 4,7 tisíce pušek,“ sdělil Assalam RIA Novosti.

Podle jeho slov se na americké základně v At-Tanfu nacházejí Syřané, kteří chtějí bojovat s IS, ale část jich je připravena bojovat také proti syrské armádě.

„Žádali (američtí vojáci) Syřany, aby bojovali proti armádě SAR, avšak poctiví lidé to odmítli a prohlásili, že náš oddíl byl sestaven pro boj s IS a nikoli s armádou. Proto byla část oddílu, která pocházela z Dajr az-Zauru, odeslána na základnu v Shaddadi, aby bojovala s IS a pak, možná, také proti vládním silám,“ poznamenal Assalam.


Není zde článek celý?