Policie šetří, zda nemělo hnutí ANO vliv na podezřelé dotace do sportu

Rozdělování státních dotací na sport, ve kterém figuruje třeba šéf českého fotbalu Miroslav Pelta, zřejmě ovlivňovali i lidé z hnutí ANO. Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová vypovídala na policii, zda její resort finančně nepodporoval projekty, za kterými stojí členové Babišova hnutí. Informují o tom Seznam Zprávy.

Policie nyní řeší, zda se při domluvách, které jsou zdokumentovány na odposleších Miroslava Pelty a bývalé náměstkyně ministerstva školství, neřešil i vliv lidí z ANO. Konkrétně v Pardubicích a Jeseníku jsou totiž zástupci vládního hnutí v jejich čele.

Kratochvílová měla doslova uvést, že bude muset dát peníze Agrotecu, tedy jedné z firem spadajících do Babišova koncernu Agrofert. „To je jediná věc, co chtěla Katka,“ měla říct bývalá náměstkyně s odkazem na Valachovou. Exministryně ovšem odmítá, že by někdy požadovala něco podobného.

Jak informují Seznam Zprávy, třeba TJ Agrotec Hustopeče letos od ministerstva získala neinvestiční dotaci necelých 400 tisíc korun. Hustopeče sponzoruje firma z koncernu Agrofert – tedy společnost, kterou do února vlastnil šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Poslanec Jiří Holeček, který má v hnutí ANO na starost sport, tvrdí, že pokud za zmíněné projekty někdo z hnutí lobboval, jednalo se pouze o jeho osobní angažovanost a neměl od nikoho povel takto konat. Stejný názor zastávají i další dva poslanci ANO Jaroslav Faltýnek a Jan Volný.

Není zde článek celý?