Polsko pohrozilo, že se vzdá nákupu Patriotů od USA

Polské ministerstvo obrany zaslalo Pentagonu dopis, ve kterém pohrozilo, že se vzdá nákupu systémů protivzdušné obrany Patriot, neposkytne-li Washington Varšavě technologie v rámci dané transakce, informuje portál Defense News s odkazem na text dopisu.

Dopis byl zaslán na Správu vojenské spolupráce amerického ministerstva obrany 15. června. Uvádí se v něm, že nejdřív mají USA předat Polsku prvky technologií komplexního řídícího systému a radarového systému RAS-3 a také odpalovacích zařízení. Později mají být dohodnuty podmínky předání tajných informací, jež umožní předat Polsku výrobu raket SkyCeptor a radarů na základě nitridu galia.

„Nesplnění těchto bodů bude mít za následek odmítnutí nabídky, což zmaří dodávky v rámci projektu,“ uvádí portál citát z dopisu.

Poté, co byl obsah dopisu zveřejněn v médiích, uveřejnilo polské ministerstvo na svém portálu příslušné prohlášení, ve kterém se pokusilo zmírnit formulace. Pravilo se v něm, že Polsko „bude pokračovat v jednáních v duchu vzájemného porozumění.“ Ministerstvo rovněž obvinilo média, jež zveřejnila dopis, z pokusu o zhoršení vztahů mezi oběma státy a z použití „částečných úryvků“ z korespondence mezi polským a americkým vojenským úřadem.


Není zde článek celý?