Porošenkův poradce připustil, že zájmy Ukrajiny a USA se nemusí vždy shodovat

Poradce ukrajinského prezidenta Petra Porošenka Vladimir Gorbulin se domnívá, že národní zájmy Ukrajiny a zahraničněpolitické zájmy Spojených států se teď shodují, ale nemusí tomu být vždy.

„Když spoléháme na pomoc USA, tak bychom si měli pamatovat ještě na jeden důležitý aspekt… bezesporu se dnes národní zájmy Ukrajiny a zahraničněpolitické zájmy USA shodují. Ale to neznamená, že tomu tak bude vždy, nebo že rozhodnutí, která jsou dobrá pro zahraniční politiku USA, budou prospívat i národním zájmům naší země,“ stojí v Gorbulinovu článku v ukrajinském listu Zěrkalo nedeli.

Podle něj pokud USA poskytnou Ukrajině vojenskou pomoc dodávkami letálních obranných zbraní, tak to bude v první řadě symbolem toho, že „USA aktivně vstupují do ukrajinský záležitostí, symbolem plnění Charty o strategickém partnerství a signálem evropským zemím, že je čas přejít k aktivním akcím“.

„Dokáže Kurt Volker (zvláštní zmocněnec Spojených států pro Ukrajinu — pozn. red.) restartovat americkou politiku na ukrajinském poli? Působí silným dojmem. Je očividné, že má jasnou a realistickou představu o tom, co se děje na Ukrajině. Je rovněž jasné, že ví, jaké kroky je nutné podniknout pro vyřešení situace. Nicméně současná politická realita v USA více připomíná pískoviště bohyně Eris než netradiční model s politikou ‚jednoho hlasu‘, a to i v otázkách zahraniční politiky,“ píše se v článku.


Není zde článek celý?