Přehled: Jak a kde je Itálie zaplavená uprchlíky

Současná diskuse o konkrétní podobě imigrační krize je poznamenaná hysterií. Italské úřady mají skutečně plné ruce práce se zvládnutím náporu běženců a italská vláda se za pomoci armády snaží bojovat s pašeráky uprchlíků. To je jistě pravda.

Oproti tomu ale není pravda, že Itálie jakožto země s rozlohou 300 tisíc kilometrů čtverečních, což je čtyřnásobek rozlohy České republiky je od severu k jihu zaplavena migranty. Pro představu: V roce 2016 přišlo do Itálie 123 tisíc běženců a 58 tisíc jich bylo odmítnuto. Ti buď již odešli a nebo odejdou. Z listopadové revoluce si pamatujeme, že 120 tisíc lidí je zhruba kapacita našeho Václavského náměstí. Když se takový dav rozplyne po ploše Itálie, stane se kapkou v moři. Uprchlíci navíc obvykle žijí nějaký čas v táborech, kde jim italský stát poskytuje základní životní podmínky.

Uprchlíky byste v Itálii ve větším počtu potkali na ostrově Lampedusa, kde situace občas hrozí přerůst v humanitární katastrofu. Dále je potkáte v některých částech Sicílie, určitě v Palermu. Na severu platí za nejpostiženější místo městečko Ventimiglia na ligurské riviéře nedaleko hranic s Francií. Zde se nachází přeplněný tábor těch migrantů, které francouzská policie nevpustila na své území. Italská policie tábor silně střeží, ale přesto uprchlíky potkáte na plážích a na prostranstvích města.

V době prázdnin se však lidé zajímají zejména o to, kde je v Itálii bezpečno. Odpověď je více než jednoduchá: Kromě pár vyjmenovaných míst prakticky všude. Na žádné migranty nenarazíte kupříkladu kolem jezer Lago di Garda, Lago Maggiore, Lago di Bolsena či u Trasimenského jezera. Migranty rozhodně nepotkáte třeba na ostrovech Elba, Ischia, či Capri. Uprchlíků se nemusíte bát na Toskánském venkově či v Umbrii. V těchto krajích je stále běžné, že se nezavírají domy na noc a majitelé prázdninových domů nechávají nájemníkům klíče pod rohožkou. Uprchlíky také nepotkáte v menších severoitalských a středoitalských městech. Minimálně je potkáte v Benátkách, nejspíše jen na pláži na ostrově Lido.

Pozor, nepleťte si v Itálii dlouhodobě usedlé příslušníky afrických a asijských etnik s aktuálními uprchlíky. Itálie se stejně, jako všechny země západní Evropy v posledních třiceti letech, proměnila co se týče etnického složení populace. je to vliv zvyšující se mobility lidstva a také vliv otevřených hranic a svobody. Velké množství bezproblémově integrovaných příslušníků mimoevropských národů je prostě dobovým fenoménem, který sám o sobě neznamená nic kritického.

Na závěr uvádím oficiální tabulku italské vlády ohledně uprchlíků v roce 2016:

Čekající na azyl 

Status uprchlíka obdrželo

Pomocná ochrana 

Humanitární ochrana

Odmítnutí 

123,370

99,920

4,800

12,090

18,515

54,47013.5%

Autor pravidelně pracovně cestuje do Itálie 

Není zde článek celý?