Proč Seznam propaguje kontroverzního oligarchu Beljajeva?

Alexej Beljajev (druhý zleva) v rozhovoru s Vladimirem Jakuninem a ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem | FOTO:

Redaktorce serveru Seznam.zprávy Zuzaně Kubátové se podařil „husarský kousek“. Exkluzivní rozhovor jí poskytl slovenský miliardář s ruskými kořeny Alexej Beljajev, napojený na nejvyšší kremelské kruhy. Jeho podnikatelská minulost je podobně „pestrá“, jako minulost Andreje Babiše, s nímž ho poutá dlouholeté přátelství a působení v totalitním podniku zahraničního obchodu Petrimex.

Zuzana Kubátová přešla na SeznamMladé fronty DNES a její výkon vyvolává otazníky, zda současně nepůsobí v mediální sekci Beljajevova holdingu Optifin Invest. Rozhovor totiž působil jako příjemné společenské posezení a placené PR, včetně předem připravených otázek na některé malinké slabiny v oligarchově podnikatelské minulosti, které mohl bez důraznější oponentury hravě smést ze stolu.

Dokonalé PR

O Beljajevovi a jeho společníkovi z holdingu Michalu Lazarovi, který je také zmiňován, se na Slovensku tradují jejich kontakty na prostředí mafie, a jejich aktivity byly nejednou vyšetřovány policií. Kostlivci ve skříni „ruské spojky ve střední Evropě“, jak bývá Beljajev na Slovensku přezdíván, však zaujímali jen zlomek této mediální akvizice, která se týkala především podnikatelské expanze jeho firem ve světě i v České republice.

Za vše hovoří titulky dvou článků Zuzany Kubátové „Vagonářský magnát čeká žně. Němci přesouvají dopravu z dálnic na koleje a nebudou sami“ a „Slovenský strojařský král a český zbrojařský magnát plánují společnou expanzi“ (23. 8. 2017), doprovázející celkem tři videomateriály.

Tak se čtenáři Seznamu mohli dozvědět, jaké plány a podnikatelskou strategii chystá skupina Optifin Invest. Tato společnost vlastní vlajkovou loď, popradskou Tatravagónku, do které vstoupili v roce 2006. „Tehdy to byl zadlužený a krizí zmítaný podnik, jemuž do té doby vládli byznysmeni spjatí s mečiarovskou stranou HZDS a médii označovaní za mafiány,“ uvádí Seznam. A hned víme, kdo je v příběhu ten „špatný byznysmen“ a kdo je „správný byznysmen“.

Součást „skupinky“

Seznam nezmínil ani další na Slovensku výrazně medializovanou skutečnost, že za vlády Mikuláše Dzurindy byli Beljajev s Lazarem označováni za součást takzvané „skupinky“ podnikatelů, která měla škodit státním zájmům a vyšetřovala ji tajná služba. V dokumentech ze slovenských zpravodajských služeb se totiž noví vlastníci objevili s následujícím hodnocením: „Chovali se jako mafiáni, měli drsné způsoby.“ Při rešerši článků se také objeví podezření na nepřátelské převzetí firmy a navíc běžný kolorit slovenského stylu podnikání v podobě jednoho nevyjasněného úmrtí manažéra. I kdyby to byly všechno jen obvyklé konkurenční hanopisy, tak stejně není vůbec jasné, jaký má paní Kubátová důvod věřit pravě Babišovu starému příteli a proč něco tak divného publikuje Seznam.

Kubátová totiž prezentovala úspěšný rozjezd firmy za pomoci ruského kapitálu. „Vstup Optifinu Tatravagónce pomohl. I díky tomu, že jí Beljajev dokázal vyjednat velké kontrakty pro státní ruskou železnici. V Rusku má on i jeho partner Michal Lazar dobré kontakty na kremelské prominenty.“

Dále se rozhovor obsáhle věnoval Beljajevově spolupráci s tuzemským zbrojařským magnátem Jaroslavem Strnadem. Nepadlo v něm, že Strnad je téměř monopolním dodavatelem armádní techniky pro ministerstvo obrany pod vedením hnutí ANO, současně rekordmanem v miliardových zakázkách bez výběrového řízení. Kubátová nepovažovala za nutné rozvést ani aktuální zprávu, že jeho firma Excalibur Army je zapletena do podezřelých obchodů s armádou, kvůli kterým jdou čtyři bývalí manažeři k soudu.

Beljajev popsal společné plány Strnadovy skupiny Czechoslovak Group, stále úžeji se propojující s holdingem Optifin Invest. Dnes spolupracují ve třech firmách, jejich počet se má rozrůstat. Slovenský oligarcha zároveň potvrdil společný zájem se Strnadem vstoupit do lounské vagonky Heavy Machinery Services, která je několik let v insolvenci.

Seznam uvádí, že o kontrolu nad jejím insolvenčním řízením vedou válku dvě znesvářené skupiny věřitelů. „Zatím má ve sporu navrch skupina vedená držitelem největší pohledávky – firmou Palm Partners,“ píše Kubátová.

Za druhou zájmovou skupinu označuje nástupkyni slovenské Všeobecné úverové banky společnost Gomanold, u které nakonec skončila pohledávka ve výši 245 milionů korun. Kubátová ovšem nezmiňuje, že existuje dostatek indicií, že ji ve skutečnosti ovládá Strnadova skupina, se kterou spolupracovala už v minulosti, což by znamenalo flagrantní obcházení insolvenčního zákona na úkor všech ostatních věřitelů.

Kladná Babišova role

Rozhovor s Beljajevem je zajímavý i z politické roviny. Přiznal podporu nejen Mečiara, ale i strany Smer současného premiéra Roberta Fica. Společně se Strnadem se stali prostřednictvím firmy Dako-CZ největšími sponzory Strany práv občanů blízké prezidentu Miloši Zemanovi, který Strnadovy společnosti propaguje při zahraničních cestách.

Slovenský miliardář v rozhovoru přiznává i velmi dobré kontakty s exministrem financí Andrejem Babišem. Považuje ho za jednoho z nejpracovitějších lidí, které kdy potkal. Na návodný dotaz Kubátové, jakou roli Babiš a jeho hnutí ANO v politice sehrává, Beljajev odpověděl jednoznačně: „Já si myslím, že určitě kladnou.“

„Tak si to shrňme. Rýsuje se nám tady velmi zajímavé spojenectví mezi českým byznysmenem a silnou slovenskou kapitálovou skupinou. Mají hodně peněz, velké plány a kontakty v politice. Vsaďte se, že o nich ještě uslyšíme,“ uzavírá Kubátová svoji reportáž.

Beljajev a Strnad mohou být spokojeni. Otázkou však zůstává, zda je marketingová prezentace tohoto typu kontroverzních oligarchů, jejichž firmy vyšetřuje policie a jsou v podezření z napojení na slovenskou mafii, novou strategií serveru Seznam. Zdá se, že to dnes už patří k dobrému bontónu.

Není zde článek celý?