Prozření šéfa brexitové kampaně: Mělo se jednat s EU, referendum bylo unáhlené

Benjamin Cummings, šéf brexitové kampaně „Vote leave“ v twitterové komunikaci s redaktorem Financial Times Davidem Allenem Greenem přiznal, že rozběhl velmi těžkou cestu s nejasným cílem. Podle něj se místo unáhleného vypsání referenda měla britská diplomacie pokusit prosadit změny v Evropské unii a vyjednat si v rámci Unie lepší pozici. Autor marketingových sloganů „Take control back, vote leave“ nebo hesla pojednávajícím o tom, že britské zdravotnictví získá díky brexitu 350 miliónů liber týdně, však výsledku referenda však nelituje.

Dodává, že současné jednání britské premiérky Theresy Mayové je tragické a bez strategie. Pozice britské vlády je nejasná vzhledem k výsledkům předčasných parlamentních voleb, které za účelem zisku silného mandátu pro vyjednávání s Evropskou unií britská premiérka vypsala. Vládnoucí konzervativci ztratili v parlamentu většinu a musejí se opírat o křehkou podporu severoirské protestantské Demokratické unionistické strany (DUP). Není proto překvapením, že britská premiérka Mayová ztrácí důvěru a roste strach z výsledků vyjednávání s Evropskou unií.

Na pozoru se mají především občané Evropské unie, kteří ve Velké Británii pracují a žijí. Desetitisíce z nich zažádali ihned po zveřejnění výsledků referenda ve Velké Británii o trvalý pobyt. Dodnes nevědí, jak se britská strana k jejich žádostem zachová. Ve Velké Británii žije podle čísel Evropské komise 3,2 milionu obyvatel Evropské unie. Britský ministr pro migraci Brandon Lewis podle agentury Reuters nedávno potvrdil, že na jaře 2019 bude platit nový imigrační systém, který bude zakazovat volný pohyb pracovníků z Evropské unie ve Velké Británii.

Dlouhodobě se ukazuje, že vyjednávání s Evropskou unií bude pro Velkou Británii nelehkým úkolem. Podle článku 50 Lisabonské smlouvy má Velká Británie dva roky na to, aby si dojednala novou podobu smluv a dohod. Brexit odstartoval 29. března 2017 předáním dopisu premiérky Mayové do rukou předsedy Evropské rady Donalda Tuska.

26. června 2016 proběhlo ve Velké Británii referendum o setrvání země v Evropské unii. Vypsal jej tehdejší premiér David Cameron, který s hlasováním spojil také budoucnost sebe a své vlády. Sám se postavil na stranu usilující o setrvání v Evropské unii. V těsném výsledku se nakonec Britové rozhodli vyslovit pro vystoupení z Evropské unie. Ráno po vyhlášení výsledků David Cameron uznal porážku a slíbil, že do několika měsíců rezignuje.

Není zde článek celý?