Putin: Rusko se chystá i nadále garantovat bezpečnost Abcházie

Rusko se chystá i nadále spolehlivě garantovat bezpečnost a nezávislost Republiky Abcházie, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin, který přijel do Abcházie na setkání s prezidentem Raulem Chadžimbou.

„My máme o čem hovořit, ale to nejhlavnější je v tom, že máme zvláštní, zcela výjimečné vztahy s Abcházií. Spolehlivě garantujeme bezpečnost a samostatnost Abcházie, nezávislost. Jsem přesvědčen o tom, že tak to bude i nadále,“ řekl Putin na setkání s abcházským prezidentem Raulem Chadžimbou.

Zmínil, že je nezbytné najít jen optimální cestu pro rozvoj ekonomiky Abcházie pro vytváření pracovních míst a vlastní daňové základny.

„O tom budeme dnes i hovořit,“ řekl Putin.

Gruzie v noci na 8. srpna 2008 ostřelovala z raketometů Grad Jižní Osetii, gruzínská vojska zaútočila na republiku a zničila část Cchinvali. Rusko bránící obyvatele Jižní Osetie, z nichž mnozí přijali ruské občanství, vyslalo vojska do republiky a během pěti dnů bojových akcí vytlačilo gruzínské vojáky z tohoto území.

Po „pětidenní válce“ v srpnu roku 2008 Rusko přiznalo suverenitu Jižní Osetie a Abcházie, které dříve patřily do státu Gruzie. Čelní představitelé Ruska opakovaně prohlašovali, že toto rozhodnutí se měnit nebude. Ve Tbilisi na to odpověděli tím, že zastavili diplomatické vztahy s Moskvou.

Rusko poskytuje těmto dvěma republikám pomoc s obnovou ekonomiky.


Není zde článek celý?