Reportéři ČT: V žádosti o dotaci pro Čapí hnízdo jsou lži. Za firmou vždy stál Agrofert, tvrdí policie

Reportéři ČT po prázdninové přestávce vyprávějí příběh Farmy Čapí hnízdo, kvůli které mají být šéf hnutí ANO Andrej Babiš a jeho 1. místopředseda Jaroslav Faltýnek vydáni k trestnímu stíhání. V reportáži hovoří například starosta Olbramovic Pavel Pohunek, který říká, že se všeobecně vědělo, že za Farmou Čapí hnízdo celou dobu stál holding Agrofert šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. A to není všechno. Novinářky totiž citují přímo z policejní žádosti. Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015.

Pořad celou kauzu mapuje: Společnost Imoba, patřící pod Agrofert, koupila pozemky a usedlost v Olbramovicích. Na dotaci z EU by nárok neměla, objevila se proto jiná firma – ZZN Agro Pelhřimov, která se mění ze společnosti s ručením omezeným na akciovou. Díky anonymním akciím lze tajit skutečného vlastníka. V představenstvu seděl Zdeněk Kubiska, Jan Platil a Jaroslav Faltýnek.

V žádosti je uvedeno, že tito tři pánové na Babišův pokyn uzavřeli fiktivní smlouvu o prodeji akcií, jejichž držiteli byli od roku 2008 Babišovy děti a bratr jeho manželky Moniky. Dodejme, že Babiš byl tehdy Kubiskovým, Platilovým a Faltýnkovým šéfem jakožto majitel Agrofertu. „Všichni tři kupující věděli, že se jedná o formální a fiktivní převod akcií a že žádné akcie ve skutečnosti nekoupili, ani je nepřevzali (…) Vědomě tak napomohli zakrýt identitu Andreje Babiše,“ stojí v policejní žádosti podle České televize.

Téměř nikdo se v reportáži nechtěl k celé věci vyjádřit. Babiš opakoval, že se jedná o vylhanou kampaň a opět se navážel do vyšetřovatele Pavla Nevtípila. Například náměstkyně jihlavského primátora za hnutí ANO Jana Mayerová rozhovor odmítla s tím, že je dlouhodobě nemocná.

Farma Čapí hnízdo evropské peníze vyčerpala v letech 2009 až 2010. Po pěti letech, firma zanikla. Právě pět let je totiž minimální doba, kdy se nesmějí změnit podmínky dané dotační žádostí. Čapí hnízdo je v současné době součástí firmy Imoba ze skupiny Agrofert.

Právě Imoba stála na začátku celého příběhu, ale jelikož se nejednalo o samostatnou společnost, nemohla o peníze žádat sama. „Jen těžko se to dá vysvětlit jinak, než že ta objížďka přes Čapí hnízdo byla účelová pro získání té dotace,“ zaznělo v reportáži.

Není zde článek celý?