Rogozin o ukrajinském loďařství: Pouze „nosí kávu“ americkým mariňákům

Ukrajinští kolegové nevidí jinou perspektivu pro své loďařství než „nošení kávy americkým mariňákům“ v Očakivě, domnívá se ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin.

Takto reagoval na svém profilu na Facebooku a Twitteru na článek agentury RIA Novosti s názvem Hřbitov nedostavěných lodí: jak se potopilo ukrajinské námořnictvo, ve kterém se popisuje neradostný stav na loděnicích v ukrajinském Mykolajivě.

Rogozin uvedl, že v prosinci 2013 na pokyn ruského prezidenta navštívil spolu s odborníky vojensko-průmyslového komplexu mykolajivské loděnice, aby „zhodnotil perspektivy spolupráce“.

„Dostalo se nám vřelého přivítání. Dohodli jsme plán spolupráce. Po měsíci ale začala aktivní fáze kyjevského puče a všechny naše naděje na obnovení úzké hospodářské spolupráce s Ukrajinou spolu s poslední šancí pro ukrajinské loďařství umřely,“ napsal ruský vicepremiér.

„Pomalu jsme začali se substitucí importu, obnovili jsme krymské loďařské podniky, aktivizovali stavbu loděnic v přímořském městě Bolšoj Kameň a z nuly jsme na rybinském závodu Saturn vytvořili celé nové odvětví — produkci lodních turbohřídelových motorů. Naši ukrajinští kolegové jinou perspektivu než nošení kávy americkým mariňákům již nevidí,“ napsal Rogozin.

Dříve se na webu amerického námořnictva objevila informace, že personál ženijního praporu americké námořní pěchoty začal budovat operační středisko vojenského námořnictva na ukrajinské námořní základně v Očakivě. Podle uveřejněných informací američtí vojáci dorazili do Očakiva v dubnu, kde zahájili přípravné práce pro výstavbu střediska. Očekává se, že středisko bude využito pro plánování a operačního velení během vojenského cvičení na Ukrajině.


Není zde článek celý?