Rudé právo Ondřeje Koutníka: Berňák s Babišem rozhodují o vině a nevině

Lidové noviny pokračují v naprosto neskutečně ostudném chování. Babišův novinář Ondřej Koutník se rozhodl svého majitele bránit stůj co stůj, a tak stvořil článek o společnosti FAU, ve kterém se všechno dozvíte již v titulku, který zní „Kauza FAU: podvod jako z učebnice“. Doufejme, že pan Koutník obdrží alespoň vysoké odměny, protože pro nic jiného než pro peníze tohle snad nikdo nedělá.

Rozmohl se nám tady takový nešvar: Podle redaktora Koutníka totiž o vině a nevině nějaké firmy, zejména takové, která překáží Agrofertu, totiž rozhoduje finanční úřad a finanční správa a zaměstnanci z Mafry podle toho poznají podvod.

„Hlavní kritika politiků sice míří na Andreje Babiše, jenž podle nich zneužil moci a úřad proti firmě FAU zakročil na jeho pokyn. V dokumentu berního úřadu se však popisuje typický karuselový podvod. (…) Jako by byly její (myšlena společnost FAU, pozn. red.) manévry opsané z manuálu podvodného jednání,“ píše Koutník. Chápeme, že v holdingu Agrofert nějaké takové manuály mají nastudované, pak Koutník by si ale měl přestat myslet, že on, finanční správa nebo finanční úřad by byli totéž jako policie a soud. Tento dojem ale Babišovi zaměstnanci mají dlouhodobě.

Koutník obratně zamlčuje, že soudy zatím rozhodovaly ve prospěch společnosti FAU, naopak zmiňuje, že karuselovým podvodem se začala zabývat policie. Sám by ale mohl vědět, že to, že s něčím zabývá policie, neznamená vinu – Andrej Babiš by mohl vyprávět.

„Investigativec“ popisuje řetězec firem, v nichž měli být také tzv. bílí koně. Dojde nakonec k tomu, že nikdo neodvede DPH. Podle finanční správy se FAU nemůže hájit tím, že postupovala v dobré víře, protože vzhledem ke svému dvacetiletému působení na trhu měla poznat, že jedná s rizikovými partnery.

Ondřej Koutník už pomalu posílá zástupce firmy FAU do vězení, jak je jeho dobrým zvykem a jak jsme viděli například u společnosti Oleo Chemical. Má bohužel smůlu, že existují ještě soudy, které rozhodují o vině a nevině. U FAU bude tím, kdo bude mít poslední slovo, nejvyšší správní soud.

V jednom má ale Andrej Babiš pravdu – když si člověk čte jeho noviny, opravdu si někdy připadá jako v padesátých letech. Jak může ještě někdo brát vydavatelství Mafra vážně a jak mohou politici a další osobnosti pomáhat legitimizovat takto alarmující házení špíny na konkurenty majitele, zůstává smutnou záhadou.

Není zde článek celý?