Ruské ministerstvo energetiky se vyjádřilo ke sankcím Evropské unie kvůli Siemensu

Ruské ministerstvo energetiky považuje sankce Evropské unie uvalené kvůli situaci se Siemensem za zásah do sporu dvou ekonomických subjektů, což je zcela v rozporu s mezinárodním právem, stojí v oficiálním prohlášení ministerstva.

„Rozhodnutí EU o zařazení do sankčního seznamu dvou pracovníků ministerstva energetiky Ruska budí rozpaky. Především zásah do sporu dvou ekonomických subjektů je přímým porušením zásad mezinárodního práva. Vzhledem k mnohaletým zkušenostem práce Siemensu lze si stěží představit, že společnost se stala ‚rukojmím situace‘,“ uvedlo ministerstvo.

„Ministerstvo energetiky Ruska nemá pochyby o tom, že EU přijala toto rozhodnutí výlučně na základě politických kalkulací. Právě kvůli tomu bohužel již tradičně žádné legitimní důvody pro zanesení do sankčního seznamu pracovníků ministerstva energetiky Ruska nebyly poskytnuty. Čekáme na dodatečné vysvětlení ze strany Evropské unie. Ministerstvo energetiky Ruska ze své řady hodlá zajišťovat energetickou bezpečnost spotřebitelů. Politické ambice nemají bránit vládám plnit své závazky před svými občany,“ stojí v prohlášení ministerstva.

Evropská unie zapsala v pátek do sankčního seznamu tři ruské občany a tři právnické osoby, údajně kvůli dodávkám turbín Siemens na Krym. Do seznamu byl zařazen náměstek ministra energetiky Andrej Čerezov a šéf oddělení tohoto ministerstva Jevgenij Grabčak, generální ředitel společnosti Těchnopromexport Sergej Topor-Gilka a společnost Interavtomatika.


Není zde článek celý?