Ruské MZV prohlásilo, že Moskva nemá nic společného s „akustickým útokem“ na Kubě

Moskva nemá nic společného s předpokládaným „akustickým“ útokem na americké diplomaty na Kubě, prohlásila ve čtvrtek mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

Podle dřívějších zpráv na americkém ministerstvu zahraničí se domnívají, že řada pracovníků velvyslanectví Spojených států v Havaně se stala obětí „akustického útoku“ za využití speciálního zařízení. Televize CBS News s odvolání na údaje lékařského vyšetření uváděla, že lékaři diagnostikovali některým americkým a kanadským diplomatům lehké traumatické poranění mozku.

„Naše přímá nebo nepřímá účast na tomto informačním tématu je samozřejmě naprosto absurdní,“ prohlásila na brífinku mluvčí ruského ministerstva zahraničí.

„Žádná účast v zvukovém, šumivém… hudebním působení nebo útocích na americké velvyslance v Havaně… Nikdo s tím nemá nic společného. To vše už má groteskní podobu,“ dodala Zacharovová.

Přitom diplomatka podotkla, že v Moskvě „zatím neviděli žádné přesné oficiální komentáře nebo závěry o příčinách a charakteru zdravotní újmy amerických diplomatů“.

Především, i když bereme ohled na to, že v této souvislosti nejsou žádná oficiální prohlášení, chceme v jakémkoliv případě popřát našim kolegům z amerického ministerstva zahraničí hodně zdraví. V čem spočívá podstata tohoto působení — zatím tyto údaje nemáme. Nemyslím si, že to můžeme nějak porovnávat se zdravotním stavem našich pracovníků na Kubě. Podle údajů ruského velvyslanectví na Kubě ruští diplomaté a ruští občané se cítí dobře a žádné informace o tom, že se stali terčem nějakého působení, nemáme,“ dodala mluvčí MZV.


Není zde článek celý?