Rusko se pokusí přemluvit Írán nevystupovat z atomové dohody, prohlásili v Radě federace

Rusko bude dělat všechno možné pro to, aby přemluvilo Írán nevystupovat z dohody o jaderném programu, oznámil agentuře RIA Novosti člen výboru Rady federace pro mezinárodní záležitosti Oleg Morozov.

Íránský prezident Hasan Rúhání dříve prohlásil, že jeho země může vystoupit z dohody o jaderném programu v průběhu několika hodin, budou-li USA i nadále rozšiřovat sankce.

„Myslím si, že budeme dělat všechno možné, abychom přesvědčili Írán o nutnosti zachovat status quo… Nekontrolované šíření jaderných technologií není žádným blahem. A to pro všechny včetně Ruska“, prohlásil Morozov.

Zdůraznil přitom, že se podobná situace stala „přímým následkem neschopnosti USA hrát roli světového četníka, soudce a kata současně“. „Americká politika totálních sankcí a nátlaku na třetí země skončí špatně a bude napomáhat vzniku nových pásem napětí“, řekl senátor.

Podle slov poslance se stává vystoupení Íránu z dohody možným, protože Írán nevidí jiné způsoby ochránit své národní a státní zájmy. „USA diktují podmínky jiným z pozice síly a nezaručují přitom svrchovanost těchto zemí“ podotkl Morozov.


Není zde článek celý?