S7 plánuje do roku 2023 vypouštět Zenity z Mořského startu

Společnost S7 Kosmické transportní systémy plánuje vypouštět rakety Zenit z plovoucího kosmodromu Mořský start do roku 2023.

„Probíhají práce směřující k vyvedení komplexu z konzervace a obnovení startovací činnosti s použitím nosné rakety Zenit v současné konfiguraci do roku 2023, píše se na straně společnosti.

Mimo jiné plánuje S7 obchod vedoucí k pořízení plovoucího kosmodromu na začátku podzimu roku 2017.

V roce 2016 S7 Group informovala o podpisu kontraktu se skupinou společností Sea Lunch, který předpokládá koupi majetkového komplexu Mořský start. Předmětem obchodu jsou lodi Sea Launch Commander, platforma Odyssey s na ní instalovaným zařízením raketového segmentu, pozemní zařízení v základnovém přístavu Long Beach (USA) a intelektuální práva patřící společnosti Sea Lunch včetně ochranné známky. Společnost má v plánu vykonat až 70 komerčních startů během 15 let.

Jedinými raketami, adaptovanými ke startu z plovoucího kosmodromu, jsou nosné rakety skupiny Zenit, které se vyrábí v ukrajinském podniku Južmaš. Pro rakety se používají ruské motory RD-171 výroby NPO Energomaš. Jejich dodávání bylo ukončeno po zostření rusko-ukrajinských vztahu v roce 2014. Poslední vypuštění Zenitu z Mořského startu proběhlo v roce 2014.


Není zde článek celý?