Saúdský princ může investovat do ruské banky

Saúdský princ Al-Valíd bin Talál hodlá zvážit účast na kapitálu banky Jugra v případě obnovení její činnosti, sdělila tisková služba spolumajitele ruské banky Alexeje Chotina.

„Princ je jedním z největších akcionářů Citygroup (přes 6 % akcií). Vyslovil ochotu zvážit možnost účasti na kapitálu banky v případě obnovení její činnosti,“ praví se v zprávě.

Centrální banka RF zrušila Jugře 28. července licenci. Regulátor považoval záchranu této banky za nemožnou. Od 10. července tu pracovala dočasná administrativa z Agentury pro pojištění vkladů a zjistila, že by financování sanace překročilo, podle nejoptimističtějšího odhadu, pojistné za vklady. Hlavní příčiny, jež uvedl regulátor: financování projektů beneficiářů Jugry z prostředků fyzických osob (podíl těchto úvěrů činil téměř 90%), absence adekvátních rezerv, několik případů uplatnění trestu dozorčích orgánů a porušení Jugrou zavedených omezení.

Bývalý guvernér banky Alexej Nefedov předtím prohlásil, že příčiny zrušení licence banky Jugra, které uvádí CB, neodpovídají skutečnosti. Podle jeho slov hodlají akcionáři a vyšší manažeři banky hájit svá práva u soudu. První zasedání arbitráže se má konat 15. srpna, upřesnil Nefedov.


Není zde článek celý?