SBU hledá Saakašviliho na polsko-ukrajinské hranici, řekl poslanec Rady

Na ukrajinsko-polské hranici hledají bývalého gebernátora Oděské oblasti a bývalého prezidenta Gruzie Michaila Saakašviliho.

V Kyjevě předpokládají, že politik se může vrátit na Ukrajinu. Na své stránce na Facebooku to napsal poslanec Nejvyšší rady a člen strany Hnutí nových sil Jurij Děrevjanko.
Podle slov člena parlamentu na hraničním přechodu Krakovec je zablokován vjezd a výjezd automobilů „na přímý pokyn kanceláře prezidenta“ Petra Porošenka. Následkem toho na přechodu vznikly mnohakilometrové fronty.

Jak píše Děrevjanko, který v té chvíli přejížděl hranici, kolem bylo mnoho pracovníků SBU a auta pohraničníků pročesávala „pole kolem celnice, hledajíce Michaila Saakašviliho“. Poslancovo auto dokonce prohledali.

„Je to porušení nejen ukrajinských zákonů, ale i mezinárodních dohod o práci hraničního přechodu. A také šikanování stovek lidí, kteří nemohou normálně přejít hranici“, napsal Děrevjanko.

V pátek bylo uveřejněno, že Saakašvili se zúčastnil akcí v Polsku, věnovaných výročí Varšavského povstání. V Pohraniční službě Polska odmítli komentovat, na základě jakého dokumentu vjel bývalý gruzínský prezident, kterému bylo zrušeno ukrajinské občanství, na polské území.

Prezident Petro Porošenko 26. července zrušil Saakašvilimu ukrajinského občanství. V Kyjevě tento krok vysvětlili tím, že Saakašvili poskytl nedůvěryhodné údaje při získání ukrajinského pasu.


Není zde článek celý?