SBU obvinila Rusal ze „zničení“ Záporožské hlinikárny

Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) obvinila zástupce společnosti Rusal ze „zničení“ Záporožské hlinikárny, informuje oficiální web SBU.

Ukrajinští vyšetřovatelé tvrdí, že jistá mezinárodní kriminální skupina z devíti lidí, do níž údajně patří tři Rusové, je podezřelá ze „záměrného zničení“ podniku „v zájmu ruských konkurentů.“

„Za účelem jistých machinací byla v letech 2006-2008 založena organizovaná skupina ze zástupců ruské společnosti Rusal, bývalého ředitele hlinikárny, ukrajinských byznysmenů a cizích občanů,“ praví se v zprávě.

SBU prohlásila, že „struktury spolčené s ruskými byznysmeny“ koupily v letech 2006-2008 kontrolní balík akcií podniku a pak, prý, zorganizovaly likvidaci jeho výrobních kapacit.

V roce 2015, například, „zločinci demontovali a vyvezli z hlinikárny cenné zařízení. Likvidní zařízení z válcovny pak předali společnosti kontrolované ruskými podnikatelskými strukturami,“ praví se v zprávě SBU.

Podle odhadu ukrajinských úřadů činily škody přes 39 milionů dolarů. Jeden obviněných byl vzat do vazby, bývalý ředitel podniku „osobně slíbil, že neuteče,“ vyšetřování pokračuje, sdělila ukrajinská tajná služba.

Ukrajinský Nejvyšší soud znárodnil v březnu 2015 kontrolní balík akcií (68,01%) Záporožské hlinikárny. V červnu 2015 se Rusal proti tomuto rozhodnutí odvolal u mezinárodní arbitráže a požádal, aby Ukrajina odškodnila jeho investice do Záporožské hlinikárny.


Není zde článek celý?