Sdružení tureckých exportérů se vyslovilo proti odvetným opatřením vůči Rusku

Turecké úřady mají aktivněji vést vyjednávání s Ruskem o odstranění překážek, jež brání obchodu mezi oběma zeměmi, zatímco odvetná opatření v reakci na existující omezení importu tureckých zemědělských produktů nejsou produktivní, domnívá se šéf Sdružení exportérů východního Černomoří Hamdi Gyurdogan.

Turecký ministr ekonomiky Nihat Zeybekci dříve oznámil, že Ankara bude muset zavést odvetná opatření, pokud Moskva nezruší omezení na dodávky řady druhů zemědělských produktů.

„Někteří naši exportéři požadují, aby Turecko zavedlo vůči Rusku reciproční omezující opatření, které Rusko zavedlo vůči nám. Nicméně já se domnívám, že to není správný požadavek. Rusko bylo naším přítelem od chvíle, kdy vznikla Turecká republika, a my si přejeme, aby se důvěra mezi našimi vládami vrátila zpět. My nemáme žádný problém s ruským lidem, nicméně důvěra se prozatím nedostala na politickou úroveň obou zemí. Chceme, aby naše vláda aktivněji a efektivněji vyjednávala s Ruskem,“ řekl Gyurdogan agentuře RIA Novosti.

Podle něj rusko-tureckému obchodu nadále brání množství překážek. „Pořád trvá vízový režim, omezení exportu řady zemědělských produktů nebylo zrušeno a stále existují problémy s průjezdem dodávek přes státní hranici. Chceme, aby se náš prezident opět zmínil o těchto problémech, až bude jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nahoře neustále o něčem mluví, něco nám slibují, ale omezení nadále trvají,“ dodal Gyurdogan.


Není zde článek celý?