Senátor uvedl, co udělá Rusko v případě nebezpečí ze strany KLDR

Jestliže balistické rakety KLDR budou znamenat nebezpečí pro území Ruska, budou sestřeleny silami ruské PVO na Dálném východě, řekl RIA Novosti první místopředseda Rady federace pro obranu a bezpečnost Franc Klincevič.

V úterý ráno KLDR vypustila raketu, která proletěla nad Japonskem a po 14 minutách spadla 1180 kilometrů od mysu Erimo ostrova Hokkaidó. Délka letu byla 2,7 tisíc kilometrů. Poprvé od dubna 2009, kdy KLDR vypustila satelit s raketou Taepodong 2, letěla raketa nad územím Japonska.

„Rusko ohroženo není, ale jestliže se objeví nad naším územím, bude lokalizována PVO“, prohlásil Klincevič.

Podle senátorových slov nezničilo Japonsko ve svém vzdušném prostoru severokorejskou raketu kvůli tomu, že Tokio nemá technické možnosti k ničení balistických raket v takové výšce.

„Ale my to můžeme udělat a určitě sestřelíme (raketu), jestliže vtrhne do našeho vzdušného prostoru“, řekl.

Jak uvedl místopředseda výboru, Japonsko nejspíše nemělo technické možnosti sestřelit severokorejskou raketu v takové výšce, nehledě na prohlášení Tokia. „Při takové balistice raketa nad Japonskem byla ve velmi vysoké trajektorii a stěží ji mohli zasáhnout. Říkají, že se ji nechystali sestřelovat, ale to proto, aby prostě něco řekli“, je přesvědčen senátor.

Podle Klincevičova názoru nebylo Japonsko a jeho vzdušný prostor cílem KLDR při odpálení rakety. „Těžko by to dělali úmyslně, nejspíše něco selhalo, byl to nějaký výpadek“, řekl.


Není zde článek celý?