Situace na Korejském poloostrově je na pokraji katastrofy, prohlásili na MZV

Vyostření situace kolem Korejského poloostrova může přivést k rozpoutání světové války, prohlásila v pondělí ve vysílání lotyšské rozhlasové stanice Baltkom oficiální mluvčí MZV RF Marie Zacharovová.

„Už jsme (na MZV RF) mluvili o tom, že situace je na pokraji katastrofy. Avšak nehledě na to slyšíme i nadále jak rétoriku Pchjongjangu, tak i prohlášení, která znějí denně z Washingtonu. Paradox spočívá v tom, že jsou identická. Probíhá přímé zastrašováním použitím síly na obou stranách… Vzniká dojem, že všechna prohlášení Pchjongjangu se překládají do angličtiny, a pak je opakují američtí oficiální představitelé“, řekla.

Podle slov Zacharovové mají USA úplný soubor nástrojů pro urovnání mezinárodních krizí diplomatickou cestou, „na to všechno je ale zapomenuto“.

Zdůraznila, že v důsledku eventuálního rozpoutání války může zahynout velké množství pokojných obyvatel. „Bude-li tento scénář uplatněn, dojde ke kolapsu světového rozsahu s totálním porušením mezinárodního práva, o něhož se tolik staral v posledních letech Washington, kdy začínal sankční války… Jde o tom, že mohou zahynout desítky ba dokonce stovky tisíc pokojných obyvatel“, řekla Zacharovová.

Oficiální mluvčí MZV poukázala rovněž na hrozbu ekologického kolapsu. „Jde o poloostrov omývaný oceánem. Takže hrozba je dokonce větší, než regionální“, dodala.


Není zde článek celý?