Sobotka má podrazy geneticky dané, beze mě by nikdy nebyl premiérem, řekl Babiš

Vypadá to, že o osudu voleb rozhodne Čapí hnízdo, je to připravená kauza, která mě má poškodit a určitě není náhoda, že to vylezlo ven, řekl Andrej Babiš v rozhovoru pro Regionální televizi na Moravě. Nezapomněl opakovaně zmínit, že jde o Kubiceho zprávu číslo dvě a stokrát opakované lži. V rozhovoru s relativně pasivní redaktorkou, která Babiše nijak nekonfrontovala, řekl mimo jiné to, že by ho lidé měli posuzovat podle toho, co udělal v politice.

Někdejší ministr financí si s moderátorkou povídal také o policii, migraci či cizích jazycích. O situaci ministerstva vnitra řekl, že Robert Šlachta musel odejít, protože si dovolil vyšetřovat korupci ČSSD. Prioritou hnutí ANO prý není reforma policie, chtějí především ukázat lidem, že vláda se dá řídit v jejich prospěch.

Kromě toho se také opíral do premiéra Bohuslava Sobotky nebo někdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka. „Je to o lidech, pan Němeček se mnou komunikoval pouze přes média, s panem Ludvíkem jsme se přitom normálně domluvili. Já mám celkem dobrý osobní vztah s různými lidmi a neberu je podle stran. S panem Čunkem umím mluvit, pan starosta Bohumína Vícha je dobrým starostou, pan Tejc z ČSSD je slušný člověk, pan Kubera, pan Púta,“ dokazoval, že s politiky vycházet umí.

Na konto premiéra řekl, že „má ty podrazy geneticky dané, on je dělá celý život, to není rovný člověk.“ Neopomněl se redaktorky zeptat, zda si pamatuje, jak Babiš Sobotku podržel po volbách při pokusu o tzv. lánský puč. „Beze mě by nikdy nebyl premiérem,“ dodal.

Dále byla řeč o prioritách, které si bude ANO klást, dostane-li se do příští vlády. „Naší prioritou je bezpečnost našich lidí, my budeme aktivně bojovat za zastavení ilegální migrace a proti terorismu. Dále jsou našimi cíli energetická bezpečnost, potravinová bezpečnost, efektivní stát. Já jsem tady na Moravě třetí den, navštívil jsem skvělé rodinné firmy a říkám, že ten stát by měl fungovat jako rodinná firma – selský rozum, jasná vize, cíl, solidarita, efektivnost, tak by se ten stát měl chovat,“ ujistil. S ohledem na bezpečnost se prý musíme připravit na všechno, podle Babiše nemůžeme vědět, co se stane.

Pokud se ANO dostane po říjnových volbách do vlády, Babiš bude trvat na ministerstvu práce a sociálních věcí a ministerstvu zdravotnictví. „Ty resorty nikdy nebyly pořádně řízeny. Já jsem byl v nemocnici v Kroměříži, kde nemají magnetickou rezonanci, čeká se 16 týdnů. Socani ty přístroje vždycky přidělovali politicky,“ řekl.

K resortu práce a sociálních věcí dodal: „U nás nemá kdo pracovat, máme nejnižší nezaměstnanost, u nás jsou lidi na dávkách a když naše firmy chtějí zahraničního dělníka, tak čekají rok. To je ideologie pana Středuly, který řídí pana premiéra, protože není pravda, že by tihle lidi ohrožovali naše občany, úřad práce nemá co nabídnout, takže my absolutně ztrácíme výrobu.“ Babiš také řekl, že je potřeba hlavně investovat, což je z jeho úst paradoxní vzhledem k tomu, že za něj rapidně poklesly investice do budoucna.

Ohledně toho, v čem Česká republika zaostává za světem, řekl: „Klaus nešel do zahraničí na stáž naučit se budovat tržní ekonomiku. Měli jsme jít do světa a přivést většinový systém ze Spojených států, přímou demokracii ze Švýcarska, estonskou digitální ekonomiku. U nás když matka porodí dítě, musí jít na šest míst,“ postěžoval si. Zmínil také, že je ostuda mít premiéra, který se nedomluví žádným cizím jazykem. I jeho vnučky už prý umí anglicky.

Na závěr rozhovoru se nezapomněl tradičně pochválit, když řekl, že ministři ANO byli jediní, kteří ukázali veškeré smlouvy. „Já jsem byl první ministr financí, který v lednu 2015 ukázal všechny uzavřené smlouvy, já jsem neměl co skrývat, lítal jsem do Bruselu v ekonomické třídě, u nás jste nedostali žádný chlebíček ani fidorku, jen vodu, maximálně kafe, já jsem zhasínal světlo, když jsem šel domů z ministerstva, protože šetříme, aby ten ČEZ neměl tolik peněz, bůhví, co s nimi vlastně dělá,“ ukončil rozhovor.

Není zde článek celý?