Šuvalov oznámil podporu „kryptorublu“ a státních služeb skrze blockchain

755034891966191Podle prvního vicepremiéra Ruské federace Igora Šuvalova se technologie blockchainu mohou stát základem pro poskytování rychlé a profesionální státní služby. Dále řekl, že státním institucím se nepodaří ignorovat vznik kryptovalut, které budou mít své místo v ekonomice budoucnosti. Sám se označil za zastáncem „kryptorublu“.

„Jsem zastáncem toho, že kryptorubl musí existovat. Když se hovořilo o blockchainu, bylo dohodnuto, že budeme pracovat velmi obezřetně — vláda spolu s centrální bankou a FSB. Ale kryptovaluty se schovat pod zámek už nepodaří. Toto téma se bude rozvíjet. Rozvíjet se však musí tak, aby nezpůsobilo ránu národní ekonomice, ale naopak ji posílilo,“ — řekl Šuvalov v rozhovoru pro televizní kanál RBK.

Vicepremiér dále řekl, že v technologiích blockchainu nevidí cestu k rychlému výdělku, ale mechanismus poskytování profesionálních, rychlých a transparentních státních služeb.

„Víte, co si myslím? Mnozí propadnou takové naivní představě, že krypta jsou bitkoiny, všichni onemocněli zlatou horečkou, lidé si myslí, že mohou rychle vydělat obrovské bohatství a tak. Ale to je velmi zjednodušené vnímání toho, co jsme skutečně diskutovali. Když jsme se vyslovili pro kryptovaluty, máme na mysli trochu jiný význam a uvědomujeme si, že je to téma mnohem širší. A blockchain pro nás neznamená schopnost generovat ekvivalent peněžní hodnoty značek, ale – a to včetně (a především) – mechanismus, který zajistí velmi profesionální, transparentní a rychlé státní služby. Nyní se podíváme, jak to udělat tak, aby se přes blockchain poskytovaly služby pro státní registr,“ — vysvětlil Šuvalov.

Předtím, 10. srpna, Šuvalov řekl RBK, že se perspektivy zavedení kryptovaluty v Rusku diskutovalo na úrovni vlády.

„Posuzovali jsme tuto otázku v rámci pracovní skupiny blockchainu a diskuse o práci VEB (Banky pro rozvoj a zahraniční hospodářské záležitosti) v této destinaci. Mluvili jsme o budoucnosti tohoto sektoru v Rusku vzhledem k tomu, že se tak rychle vyvíjí ve světě. V rámci toho se jednalo i o generátorech elektrické energie, kolem nichž by se dala stavět taková centra pro těžbu kryptoměn. Ale zatím to jsou jen diskuse, konkrétní projekty ještě nejsou. Aby se taková centra rozvíjela, je třeba připravit odpovídající právní předpisy a jejich regulace,“ — řekl pak Šuvalov.

Blockchain, neboli technologie distribuovaných registrů (z angličtiny: blockchain — řetěz bloků), umožňuje vytvořit decentralizovaný systém vztahů, v němž každá další transakce závisí na předchozí. Takto údaje o transakci nelze změnit nebo odstranit.

V červenci roku 2017 šéf Sberbanky German Gref v průběhu zasedání Rady pro strategický rozvoj a prioritní projekty navrhl zavést program na výuku technologie blockchainu na klíčových univerzitách.

„To je to jediné, co zatím potřebujeme. Technologii zvládneme sami, ale potřebujeme podporu pracovníků,“ — řekl Gref na začátku června.

Šef ministerstva komunikací Nikolaj Nikiforov na summitu G20 v Hamburku uvedl, že zkoumá možnosti využití technologie blockchainu v práci Rosreestru. Podle jeho slov technologie blockchainu lze použít v transakcích o podílové výstavbě.

„Zkoumá se pilotní projekt při použití blockchainu — například při uzavírání obchodů vztahujících se k majetkové účasti ve stavebnictví. Je to zcela reálná praxe, kterou připravujeme k uvedení na trh,“ — řekl tehdy ministr.

Zdroj: http://www.rbc.ru/politics/23/08/2017/599d5e229a794764aa8402a9

loading…

Není zde článek celý?