Tři platformy syrské opozice budou v pondělí jednat o osudu Asada

Všechny tři platformy syrské opozice – rijádská, káhirská a moskevská – zahájí v pondělí 21. srpna vyjednávání v Rijádu a budou mluvit i o svém postoji k roli prezidenta Bašára Asada v budoucí Sýrii. Agentuře RIA Novosti to uvedl šéf delegace káhirské platformy Firas al-Khalidi.

Opozice požaduje odstoupení prezidenta Asada od samého začátku syrské krize v roce 2011. Schůze v Rijádu se uskuteční z iniciativy Nejvyššího vyjednávacího výboru, která má přivést k společnému postoji opozičních skupin před zářijovým vyjednáváním v Ženevě. Schůze se měla původně konat v neděli.

„Teď probíhají přípravná jednávání, ale hlavní vyjednávání ještě nezačala, jelikož čekáme, až dorazí moskevská platforma,“ uvedl al-Khalidi. Podle něj platforma „Moskva“ dorazí v neděli večer.

Al-Khalidi poukázal, že vyjednávání vycházejí z rezoluce 2254 Rady bezpečnosti OSN, ve které jsou předepsány hlavní zásady řešení syrského konfliktu a která vyzývá k „sjednocení řad opozice“.

Dále uvedl, že bude dotčen postoj k budoucí role Asada. „Prozatím jsme k této diskuzi nedošli. Postoj vznikne v důsledku vyjednávání a pak ho ohlásíme,“ uvedl al-Khalidi.


Není zde článek celý?