Trump vysvětlil, s čím je spojen zákaz vojenské služby transgenderům

Prezident USA Donald Trump oficiálně obnovil zákaz vojenské služby pro transgendery, který dříve zrušil Barack Obama. Praví se to v memorandu, který Trump podepsal.

Vyjmenoval záporné stránky Obamova rozhodnutí zákaz zrušit: snížení efektivity armády, zvýšení výdajů na ni a porušení sladěnosti jednotek.

Memorandum zakazuje také Pentagonu využívat svých zdrojů pro operace na změnu pohlaví vojáků. Ministerstvům obrany a vnitřní bezpečnosti se nařizuje, aby samy rozhodly, co mají dělat s transgendery, kteří již slouží v amerických ozbrojených silách.

Patřičný zákon nabude platnosti 23. března 2018.

O tom, že transgendeři nebudou moci sloužit u americké armády, řekl Trump ještě koncem července. Odůvodnil to velkými výdaji na lékařskou péči.

„Naše vojska mají být soustředěna na rozhodná vítězství a nemohou být spoutána obrovskými zdravotnickými výdaji a zmatkem, který způsobí přijetí těchto lidí na službu,“ napsal tehdy na Twitteru.

Někteří lidé Trumpa ostře kritizovali za toto rozhodnutí, mj. bývalý šéf Pentagonu Ashton Carter, který označil výběr vojáků na základě jakýchkoli kritérií kromě vojenské kvalifikace za sociální politiku.


Není zde článek celý?