Turčinov zažádal, aby byl plat ukrajinských vojáku v souladu se standardy NATO

Sekretář Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Alexandr Turčinov požádal vládu, aby zvýšila platy vojáků a dosáhla jejich struktury, která bude srovnatelná se standardy NATO.

V lednu roku 2016 bylo na Ukrajině zvýšeno finanční zabezpečení vojáků. Voják dostává od 7 tisíc hřiven (270 dolarů) a velitel brigády od 16 tisíc hřiven (620 dolarů). Kromě toho vojáci, kteří drží službu na hranici střetu v Donbasu, dostávají finanční náhradu o částce od 7,5 tisíce hřiven (290 dolarů) a na druhé linii 3,5 tisíce hřiven (135 dolarů).

„Struktura finančního zabezpečení ukrajinských vojáků musí odpovídat standardům NATO, tedy ne méně než 70-80 % služebního platu a doplatku za vojenské hodnosti. Nyní je u nás tento ukazatel 10-15 %… Vyžaduji, aby bylo při rozpočtovém plánování, které právě probíhá, značně navýšeno financování našich vojáků,“ napsal Turčinov v úterý na svou stránku.

Podle něj je patřičné zabezpečení vojáků otázkou národní bezpečnosti.

Financování obranného sektoru a bezpečnosti ve státním rozpočtu Ukrajiny pro rok 2017 činí 136 miliard hřiven (5,1 miliard dolarů), tedy 5 % HDP.


Není zde článek celý?