Učitel národa Andrej Babiš nám postaví Kaplického knihovnu

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš podporuje výstavbu diskutované knihovny Jana Kaplického. Fakt, že tzv. blob nevznikl, je – jak sdělil pro Parlamentní listy – důkaz nekulturnosti ODS z éry Pavla Béma. Takže kulturní Andrej Babiš, ten známý zastánce a představitel vzdělání, sečtělosti, kultury a civilizovanosti, bude podporovat stavbu této budovy, a to dokonce na původně diskutovaném místě, tedy na Letné.

Když odhlédneme od toho, že někteří čtenáři by mohli uvěřit, že Babiš myslí na budoucnost knih a kulturního dědictví národa, je důležité zamyslet se nad tím, proč se někdejší ministr financí vyjadřuje tímto způsobem. Odpověď je nasnadě: Blíží se volby. A ve volbách musíte umět oslovit úplně všechny cílové skupiny, zejména pokud jste majitelem tzv. catch-all strany bez programu.

A tak Babiš na jedné straně dělá z podnikatelů zloděje a na druhé straně chce řídit stát jako firmu a své vlastní podnikání prezentuje jako devizu. Oligarcha statečně bojuje proti uprchlíkům, ale když je potřeba, tváří se jako liberální Evropan. Zároveň lidu nabízí autentické příběhy a taškařice včetně své vlastní svatby v on-line přenosu. A čím oslovit takové pražské intelektuály? Přece Kaplického knihovnou.

Ostatně pražskou zastupitelkou za ANO je vdova po slavném architektovi Eliška Kaplicky. Image strany, která je moderní a liberální, Babiš buduje dlouhodobě, ať už akcentem na osobnosti, existencí lidí typu Pavel Telička, kteří ostře kritizují prezidenta Miloše Zemana, nebo třeba vlastnictvím těch stále ještě intelektuálních Lidových novin.

Volební kampaň je a bude dlouhá. Jistě se dočkáme nových fotbalových stadionů, zdí kolem hranic i moderních knihoven, zkrátka pro každého něco. Otázkou zůstává, kolik lidí se těmito vějičkami nechá přilákat.

Není zde článek celý?