Ukrajina požádala Eurokomusi o vysvětlení Junckerových výroků

Zástupce Ukrajiny při EU Mykola Točickij se obrátil na Eurokomisi se žádostí o vysvětlení v souvislosti s výroky prezidenta EK Jeana-Claudea Junckera ohledně členství Ukrajiny v NATO a EU, informuje agentura UNIAN.

Juncker předevčírem řekl, že Ukrajina v současnosti nemá vztah ani k Evropské unii, ani k NATO, a že všichni si to musí uvědomovat. Podle Točického nezůstala Junckerova prohlášení bez povšimnutí státního vedení a zastupitelství při EU.

Točickij sdělil, že požádal Eurokomisi o vysvětlení výroků jejího hlavy Jeana-Claudea Junckera na bruselské konferenci velvyslanců EU. Připomněl rovněž Eurokomisi prohlášení Petra Porošenka o neměnnosti strategického kursu Ukrajiny na integraci do evropských a euroatlantických struktur.

Podle Točického neřekl Porošenko, že se Ukrajina již dostala do EU a NATO. Ukrajinský zástupce sdělil, že vyslovil svým kolegům z Eurokomise znepokojení, poněvadž Junckerova slova byla podle jeho mínění široce použita v médiích „s cílem diskreditace Ukrajiny a našeho eurointegračního kursu.“

Ukrajinský zástupce má za to, že podobné výroky Junckera těsně před nabytím platnosti asociační dohody s EU „podkopávají úroveň naší důvěry a naši vážnou úroveň spolupráce.“ Prohlásil také, že je třeba počkat na oficiální vysvětlení.


Není zde článek celý?