Ukrajinské ministerstvo energetiky varovalo ohledně možných problémů s tranzitem plynu

Operátor ukrajinského dopravního plynařského systému Ukrtransgaz nemusí být technicky připraven na přečerpání paliva kvůli nedostatečným investicím, sdělil ministr Ihor Nasalik.

Vedení Ukrtransgazu obvinilo v těchto dnech Naftogaz z toho, že společnost nemá zájem o investice do plynárenského systému, údajně kvůli rizikům souvisejícím s výstavbou ruských plynovodů mimo ukrajinské území, a že se to může negativně projevit na přípravách na zimu.

Ministr podpořil postoj Ukrtransgazu. „Považuji politiku Naftogazu vůči dopravnímu systému za hloupou, vlastně se na něj vykašlali a nepočítají s ním do roku 2019. Nejen to, s takovým postojem Naftogazu Ukrajiny můžeme dospět tak daleko, že Ukrtransgaz nemusí být technicky připraven na přečerpání plynu,“ řekl Nasalik v interview pro První národní televizní kanál.

„Nebude-li (plynárenský systém — red.) připraven, bude to katastrofa,“ prohlásil ministr.

Poznamenal přitom, že přípravy energetického odvětví na zimu probíhají podle plánu. „Nemám vcelku problémy s podzimním a zimním obdobím,“ dodal Nasalik.

Gazprom přesunul dříve na plynovod OPAL, který dostává plyn ze Severního proudu, část plynu z ukrajinského směru. Eventuální ztráty Kyjeva, který kvůli OPAL může přijít přibližně o 20 % ročního tranzitu, odhadl na 400 milionů dolarů.


Není zde článek celý?