Ukrajinský premiér nazval situaci s cenami zkapalněného plynu „diverzí“

Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman označil situaci na trhu zkapalněného ropného plynu, který během posledních týdnů prudce zdražil, za „diverzi proti Ukrajině“.

„Chci, aby služby, které to mají na starosti, navedly pořádek na trhu motorového plynu. Prudký růst cen zkapalněného plynu nese veškeré příznaky kartelové dohody. Trh je v chaosu… Je to diverze proti Ukrajině. Musíme bránit domácí spotřebitele — obyčejné občany,“ cituje Hrojsmanova slova tisková služba vlády.

Hrojsman rovněž nařídil příslušným ministerstvům, Antimonopolnímu výboru (AKMU), fiskální službě a policii vyjasnit situaci na trhu a zjistit příčiny nekontrolovatelného růstu cen.

„Je to výsledek monopolu. Teď požaduji od AKMU mnohem rozhodnější akce a ještě chci všechny informace o tom, kolik bylo obchodníků, kdo dnes působí na trhu a jaké jsou zdroje dodávek paliva. Tuto statistiku dám na stůl prezidenta Ukrajiny…“ řekl Hrojsman.

Ukrajinští producenti zkapalněného ropného plynu zajišťují maximálně 20 procent poptávky. Zbytek musí Ukrajina importovat z Ruska, Běloruska, Kazachstánu a dalších zemí. Na ukrajinském ministerstvu ekonomiky dříve uváděli, že „omezení ze strany Ruské federace vedlo k zmenšení importu zkapalněného plynu na Ukrajinu a bohužel i k jeho deficitu, což ovlivnilo cenu“.


Není zde článek celý?