USA hodlají pokračovat v spolupráci s Ruskem v Sýrii, nehledě na vyhrocení vztahů

USA hodlají i nadále pracovat spolu s RF kvůli vítězství nad Islámským státem a politickému urovnání v Sýrii, sdělili RIA Novosti mluvčí MZV USA.

Toto prohlášení bylo učiněno v okamžiku vyhrocení rusko-amerických vztahů po zavedení USA nových protiruských sankcí a na prahu schůzky hlav ministerstev zahraničí obou zemí, Sergeje Lavrova a Rexe Tillersona, v Manile. Diplomatický zdroj sdělil agentuře RIA Novosti, že na této schůzce má být projednána situace v Sýrii.

Tajemník syrského opozičního hnutí Lidová diplomacie, Mahmúd Afandi informoval předtím RIA Novosti o vytvoření nové zóny deeskalace na severu syrské provincie Homs. Podle jeho slov zahrne města El-Rastan a Tel-Bisa, jež čítají 400 tisíc obyvatel.

„USA podpoří všechny pokusy, jež mohou skutečně zmírnit násilí v Sýrii, zajistit přístup humanitární pomoci, soustředit úsilí na boji s IS (zakázaná v RF) a dalšími teroristy a vytvoří podmínky pro spolehlivé politické překonání konfliktu,“ řekl spolubesedník agentury v odpovědi na otázku o vzniku v Sýrii nové zóny deeskalace.

Americké MZV rovněž prohlásilo, že „budeme pokračovat v práci s našimi partnery včetně Ruska kvůli dosažení těchto cílů a vítězství nad IS.“


Není zde článek celý?