USA nazvaly rezoluci RB OSN „mocnou ránou“ zasazenou KLDR

Stálá zástupkyně USA při OSN Nikki Haleyová označila nové sankce Rady bezpečnosti OSN proti KLDR za „mocnou ránu“.

„Doufám, že pochopí (KLDR — red.), že světové společenství mluví jednohlasně: „Musíte tuto činnost zastavit“. Mají přijmout rozhodnutí. Byla to „mocná rána,“ prohlásila Haleyová v éteru CNN.

Na otázku, jsou-li USA připraveny na vojenské akce proti KLDR, Haleyová odpověděla, že USA jsou připraveny „učinit vše potřebné“.

RB OSN schválila jednohlasně rezoluci zpřísňující sankce proti KLDR.

Rezoluce stanoví zákaz na dovoz z KLDR, zejména železa, železné rudy, olova, uhlí a mořských plodů. Konta severokorejské Banky pro zahraniční obchod budou zmrazená a severokorejským mořským lodím, jež poruší rezoluce OSN, bude zakázáno kotvení v přístavech všech států.

Členské státy OSN budou povinné nezvyšovat počet zaměstnanců ze Severní Koreje na svém území, nezakládat nové společné podniky s KLDR a nerozšiřovat nynější. Rezoluce také vyhlašuje nové sankce proti osobám, jež jsou napojené na raketový a jaderný program Pchjongjangu.

Podle výpočtů americké strany, která navrhla danou rezoluci RB OSN, umožní splnění daných sankcí snížení ročních devizových příjmů Pchjongjangu, jež dnes činí přibližně 3 miliardy dolarů, o jednu miliardu.


Není zde článek celý?