USA přistoupí na dialog s KLDR. ale s „vojenskými variantami“

Washington může přistoupit na dialog s Pchjongjangem, avšak diplomatické prostředky překonání severokorejského problému mají být posíleny „vojenskými variantami,“ praví se v společném článku ministra zahraničí Rexe Tillersona a hlavy Pentagonu Jamese Mattise v listi The Wall Street Journal,

KLDR pokračuje bez ohledu na sankce RB OSN v raketových zkouškách pod záminkou obrany před USA. Předtím si Pchjongjang a Washington vyměnily hrozby.

V článku hlav diplomacie a obrany se praví, že cílem „kampaně mírového nátlaku“ ze strany USA je denuklearizace KLDR. „USA nejde o změnu režimu nebo o urychlené sjednocení Koreje,“ prohlašují Tillerson a Mattis.

Poznamenali, že diplomatický přístup USA sdílejí také jiné země, zejména Čína. Podle Tillersona a Mattise, „ i když dáváme v problému chování KLDR přednost diplomacii, má být posílena vojenskými variantami.

V článku se rovněž praví, že „USA si přejí jednání s Pchjongjangem,“ avšak očekávají, že ten neprodleně přestane s provokacemi, zejména se zkouškami raket.
Ministři dodali, že „Severní Korea má dnes před sebou volbu“: buď mír, prosperita a světové uznání, anebo válka, chudoba a izolace.


Není zde článek celý?