V Chabarovském kraji uvízla v ústí řeky třináctimetrová grónská velryba

V ústí řeky na ostrově Bolšoj Šantar v Chabarovském kraji uvízla třináctimetrová grónská velryba, sdělila společnost Přiamurská rezervace, která zahrnuje také národní park Šantarské ostrovy.

„Ve čtvrtek ráno dostal ředitel rezervace Vladimir Andronov zprávu od okresního státního inspektora národního parku Šantarské ostrovy, že se během nočního přílivu dostala do ústí řeky pramenící z jezera Bolšoj na ostrově Bolšoj Šantar třináctimetrová velryba,“ praví se v zprávě. Velryba byla identifikována jako grónská.

Dál se praví, že se „obrovský živočich nemůže ani otočit, ani se dostat do jezera z tohoto úzkého místa.“ „Přemýšlíme nad záchranou velryby,“ dodali odborníci.

Velryba byla zřejmě zatlačena do ústí hejnem kosatek dravých.

Zpráva o této události byla zaslána ministerstvu přírody. Vedení rezervace se radí se všemi známými odborníky na záchranu mořských živočichů. Zatím, co probíhají konsultace, se inspektoři parku snaží poskytnout velrybě aspoň nějakou pomoc.

„Během odlivu, kdy je velryba na suchu, ji polévají vodou z hasičských pump. Nešťastná velryba vzbudila velký zájem turistů, kteří se nacházejí na ostrovu,“ dodali zaměstnanci parku.


Není zde článek celý?