V Japonsku navrhli projednat dohodu o statusu amerických vojsk

Nový ministr vlády Japonska pro Okinawu a „Severní území“ (jižní Kurily, na které si Tokio dělá nároky) Tetsuma Esaki vyvolal pořádný poplach, když se v úterý vyjádřil za znovuotevření dohody s USA o statusu amerických vojsk.

Jak říká agentura Kyodo, jedná se o to, že Esaki má ve vládě na starosti otázky podpory ekonomiky Okinawy, a je velmi neobvyklé z jeho pozice dotýkat se takového citlivého tématu, jako je přezkoumání statusu amerických vojsk.

„Je nezbytné ještě trochu přezkoumat dohodu o statusu sil,“ cituje agentura Kyodo slova Esakiho na tiskové konferenci na Okinawě. Podle jeho názoru „musí vláda náležitě reagovat na city místních obyvatel a říci USA to, co je potřeba říci, i když to bude potřebovat čas. Jednat je ale potřeba“.

Prohlášení ministra zaznělo na pozadí prosby japonské vlády k USA zastavit lety konvertoplánů Osprey na Okinawě až do vysvětlení příčin pádu jednoho z nich u břehů Austrálie. Ovšem lety z americké vojenské základny Futenma na Okinawě pokračují.

V další zprávě Kyodo stojí, že vicegubernátor prefektury Okinawa Moritake Tomikawa po setkání s velitelem třetí americké divize námořní pěchoty generálem Lorenzem Nicolsonem tlumočil jeho slova o tom, že „konvertoplány Osprey létají po celém světě a jedná se o vojenskou politiku“.


Není zde článek celý?