V Litvě hledají specialistu pro sčítání škod od „sovětské okupace“

Centru výzkumu genocidy a odporu Litvy se od začátku roku nedaří najít specialistu, který by dokázal spočítat škody vzniklé takzvanou „sovětskou okupací“, kvůli nízkému nabízenému platu, řekla vedoucí centra Tereza-Birute Burauskajteová.

V roce 2000 vládní komise Litvy prohlásila, že škody od „okupace“ republiky dosahují 20 miliard dolarů. Parlament tehdy přijal zákon o nahrazení škod, reálné kroky ovšem udělány nebyly. V roce 2012 byla vytvořena speciální komise, která měla připravit plán činností, ale práce v tomto směru nezačaly. Vedoucí komise byla jmenována Tereza-Birute Burauskajteová.

Burauskajteová ve středu pro Lietuvos žinios prohlásila, že centrum nemůže najít specialistu, který by byl připraven spočítat celkovou sumu škod. „My nemůžeme nabídnout takový plat, za který pracují Litevci, kteří pracují v této sféře. Není žádný člověk, který by pracoval jen na tom,“ řekla.

Podle jejích slov je za hledání informací v archivech a vyhodnocování dokumentů nezbytné specialistovi platit 810 euro měsíčně. V současné době provádějí tuhle práci pracovníci centra, nemají ale dostatečné množství návyků, podle tvrzení Burauskajteové. Centrum se pokouší najít historika, který by touhle prací mohl strávit přibližně rok. Úřad nemá dostatek peněz, a na nižší plat kandidáti nepřistoupí, řekla.

Ruské vedení mnohokrát prohlašovalo, že o žádné okupaci pobaltských zemí v roce 1940 Sovětským svazem nemůže být ani řeči. Ruské ministerstvo zahraničních věcí už dříve prohlásilo, že připojení Pobaltí k SSSR podle něj nebylo v rozporu s normami mezinárodního práva té doby.


Není zde článek celý?