V Radě federace odpověděli na oznámení o převozu vojenské techniky z Íránu do RF

Přeprava íránské vojenské techniky pro obsluhu do Ruska není nutná – Rusko svého času připravilo specialisty v Íránu, oznámil RIA Novosti náměstek předsedy výboru Rady Federace pro obranu a bezpečnost Franc Klincevič.

Dříve německé noviny Welt am Sonntag s odvoláním na nepojmenovaný zdroj v západních speciálních službách oznámily, že Írán porušil rezoluci RB OSN a údajně přepravil do Ruska přes Sýrii pro obsluhování nějaké komponenty těžkých útočných zbraní.

„Rusko dodalo do Íránu velké množství vojenské techniky, která bez pochyby potřebuje doprovod a obsluhu. Zároveň s tím Rusko připravilo íránské specialisty, kteří mohou tyto práce vykonávat. Tato příprava byla předpokládána na základě kontraktů na dodání techniky,“ řekl Klincevič.

Podle něj probíhala příprava íránských specialistů plně v souladu s mezinárodními normami, bez jejich narušení.

Sdělení německých novin také okomentoval ředitel Centra analýzy světového obchodu se zbraněmi Igor Korotčenko. Podle něj mají podobné publikace diskreditovat jednání Moskvy ve stabilizaci situace v Sýrii.

„Je to informační kachna, která má zobrazit Rusko a Írán jako narušitele známých rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Ve vojensko-technických kontaktech s Teheránem se Moskva přísně drží rezolucí RB OSN a neporušuje je.

Cílem dané informační provokace je pošpinit Rusko a pokusit se o diskreditaci úsilí Moskvy o politicko-diplomatické vyřešení syrské krize,“ řekl expert.


Není zde článek celý?