V Rusku vyrobili funkční model bezpilotního konvertoplánu Fregat

Společnost Kronštadt vyrobila funkční model bezpilotního letounu Fregat s měnitelným vektorem tahu, který v sobě spojuje bezpilotní letadlo a vrtulník, oznámil v interview pro RIA Novosti náměstek generálního ředitele společnosti, náčelník Střediska perspektivních výzkumů Vladimir Voronov.

„Společnost Kronštadt vyvinula bezpilotní letoun, který může létat jako letadlo a jako vrtulník. Díky tomu byl jeho dolet zvýšen trojnásobně ve srovnání s bezpilotním vrtulníkem“, řekl Voronov.

Podle jeho slov bude dolet zvýšen, protože dron může vzlétat jako vrtulník, a pak letět vodorovně jako letadlo. „Letadlo spotřebuje na stejnou vzdálenost méně paliva, než vrtulník“, zdůraznil Voronov.

Podotkl, že podobná konstrukce je světovým trendem. „Přístroj s vertikálním vzletem — to je svatý grál současného letectva. Pracují na tom Agusta Westland a Lockheed Martin, a také jiní přední světoví výrobci“, řekl představitel společnosti Kronštadt.

Přední ruský expert v oblasti bezpilotních letounů Děnis Fedutinov agentuře RIA Novosti oznámil, že jde fakticky o vytvoření v RF létajícího modelu konvertoplánu.

„Výroba funkčního modelu ukazuje realizovatelnost koncepce přístroje podobného schématu, což zase otevírá cestu k zahájení práce na těžších variantách bezpilotních letounů“, řekl Fedutinov.


Není zde článek celý?