V USA odhalili globální síť financování IS pomocí eBay

Američtí vyšetřovatelé odhalili světovou finanční síť, kterou řídil jeden z představitelů teroristické skupiny IS, a která nezákonně posílala peníze předpokládanému bojovníkovi v USA pomocí falešných transakcí v internetové aukci eBay, píše list The Wall Street Journal s odvoláním na písemné svědectví FBI.

Podle informace listu byl příjemcem peněz americký občan Mohamed Elshinawy, který byl zadržen před více než rokem ve státě Maryland.

Podle zveřejněného písemného svědectví FBI jsou vyšetřovatelé toho názoru, že Elshinawy byl součástí globální sítě od Británie až k Bangladéši, která užívala podobného schématu pro financování teroristické skupiny.

Jak podotýká The Wall Street Journal, Elshinawy vyšetřovatelům oznámil, že dostával pokyny, jak má těchto peněz použít pro „operativní cíle“ v USA, mj. pro přípravu teroristických činů. Neuznal svou vinu z podpory teroristické skupiny, a je nyní ve vazbě v očekávání soudu. Jeho advokát odmítl tuto informaci komentovat.

Elshinawy dostal od stoupenců IS celkem 8,7 tisíce USD včetně pěti plateb od společnosti Sudjana prostřednictvím PayPal. Za tyto peníze si koupil notebook, mobilní telefon a další techniku, kterou podle názoru FBI využíval pro kontakty s bojovníky IS. Elshinawy FBI sdělil, že věděl o tom, že tyto peníze byly určeny pro přípravu teroristických útoků v USA. Dodal, že sám nikdy nechtěl spáchat teroristický čin.


Není zde článek celý?