V USA proběhly zkoušky nové kosmické lodi

Americká společnost Sierra Nevada provedla letecké testy nákladní kosmické lodi Dream Chaser, uvádí se na webu společnosti.

Během testovacího letu byla nákladní loď nejprve vynesena do vzduchu vrtulníkem, odkud pak odstartovala. Zkoušky se konaly na Edwardsově letecké základně v Kalifornii.
Příští testy lodi Dream Chaser se mají konat v prosinci tohoto roku, zatímco její plnohodnotné využití má být zahájeno v roce 2020.

Předešlé letecké testy Dream Chaseru proběhly v říjnu 2013. Tehdy se během přistání nevysunul levý podvozek, což vedlo k poškození lodi.

Svou podobou Dream Chaser připomíná malý raketoplán a je určen k přepravě nákladů k Mezinárodní vesmírné stanici. Starty se mají uskutečňovat pomocí nosných raket Atlas V a Ariane 5. Se stanicí se má spojit pomocí doku umístěného v zadní části lodi. Pracuje se i na vývoji její pilotované verze, která by měla pojmout až sedm kosmonautů.

V roce 2016 výrobce lodě Dream Chaser, americká společnost Sierra Nevada, společně se společnostmi SpaceX a Orbital ATK obdržela od NASA kontrakt na dodávky nákladů na Mezinárodní vesmírnou stanici do roku 2024.


Není zde článek celý?