Velvyslanec Remek prohlásil, že nežádal o předčasné ukončení svých pravomocí

Český velvyslanec v Rusku Vladimír Remek pro RIA Novosti uvedl, že nežádal ministerstvo zahraničí ČR o předčasné ukončení svých pravomocí.

Česká média dříve s odvoláním na diplomatické zdroje informovala o tom, že se Remek obrátil na české MZV s žádostí o předčasné ukončení funkce a návrat do Prahy z rodinných důvodů.

„Chtěl bych rovnou uvést, že jsem žádnou písemnou žádost nikam neposílal. To je jednoznačné. Funkce velvyslance není volená. Velvyslance jmenují, a to většinou na určité období. V Česku se zpravidla jedná o čtyřleté funkční období. Pokud vezmeme toto čtyřleté období, tak mi má skončit přibližně v prosinci 2017, nebo začátkem ledna 2018, záleží, od jakého data budete počítat. Prostě nechápu, jak lze tohle napsat, aniž by vycházeli z nějakého prohlášení,“ uvedl Remek.

„Většinou před nejvyšší státní návštěvou velvyslance nevyměňují. Doufám, že náš prezident (Miloš Zeman — pozn. red.) přiletí do Ruska, návštěva se uskuteční a bude úspěšná a užitečná. A já tady budu mít alespoň 14 dní, abych zde vše ukončil v souladu se všemi diplomatickými pravidly,“ dodal velvyslanec.

Remek dříve uváděl, že Zemanova návštěva Ruska proběhne pravděpodobně ve druhé polovině listopadu tohoto roku.


Není zde článek celý?