Velvyslanectví RF v USA odpovědělo na prohlášení MZV USA o vyhoštění diplomatů

Moskva by nemusela snižovat počet amerických diplomatů, kdyby Washington nepodnikl předtím známé aktivity, sdělila tisková služba ruské ambasády v USA.

„V souvislosti s politováním vysloveným mluvčí MZV USA Heather Nauertovou na brífinku 9. srpna ohledně snížení Ruskem stavu zaměstnanců amerických diplomatických misí v Rusku bychom chtěli říct toto: kdyby nedošlo k vypovězení ruských diplomatů a zabavení ruského diplomatického majetku v USA ze strany předcházející administrativy a rovněž sankčního zákona, který byl přijat již za nynější administrativy, nemuseli bychom podnikat podobná opatření. Výměna „výpady“ není naší volbou,“ praví se v prohlášení.

V prohlášení se zdůrazňuje, že si Rusko „také přeje zlepšení dvoustranných vztahů a hledání sfér spolupráce.“ „Avšak má se to konat nikoli nátlakem, ale s ohledem na vzájemné zájmy a na základě vzájemného respektování.“

Ruský prezident Vladimir Putin dříve oznámil, že bude personál americké diplomatické mise v Rusku takový, jako je personál ruských diplomatických zástupců v Americe, tedy 455 lidí z každé země. Na americkém ministerstvu zahraničí považují činy Moskvy za neoprávněné a oznámili, že na ně zareagují. Ruské MZV 28. července vyzvalo USA, aby byl do 1. září počet diplomatů a technické struktury diplomatické mise v Moskvě shodný s počtem pracovníku ruských diplomatických zástupců v USA.


Není zde článek celý?