VESELÁ SAŠKA A EVANGELICKÁ CÍRKEV „BLAGODAŤ“ V ALČEVSKU-VASILEVCE

KODAK Digital Still CameraVeselé milé děvče Saška ze 7.třídy 13.ZŠ Naděžda v Alčevsku má ráda tanec, tancuje v souboru moderního tance Kulturního domu Metallurg v Alčevsku (ve stejném souboru tancuje i Líza ze 7.třídy 11. ZŠ, kamarádka gymnastky Máši, akorát v jiné skupině). Viděl jsem Sašku na dvou vystoupeních, rozhodně má talent! Se Saškou jsem se seznámil hned v březnu 2016, když jsem byl poprvé na besedě v její, tehdy 6.třídě. Byla velmi pozorná a vše ji zajímalo, měla různé dotazy. Po skončení hodiny mě ještě vyhledala o přestávce na chodbě a její dotazy neměly konce… Saška má ráda legraci, neustále se směje. V září 2016 mě Saška seznámila se svou kamarádkou Dášou ze 4.třídy (jejich maminky jsou kamarádky a navštěvují se). O několik dní později, na Dni mikrorajónu Vasilevka, jsem se seznámil i s maminkou Sašky, která pomáhala v organizaci slavnosti. Fotografie Sašky, jakož i Dáši, jsou i na naší výstavě fotografiií z Donbasu.

Před velikonocemi (letos po mnoha letech připadly katolické i pravoslavné velikonoce na stejný den-17.4.) mě Saška překvapivě sdělila, že bude v neděli 16.4. zpívat v evangelickém centru. Tak to jsem si nemohl nechat ujít.

Centrum evangelické církve „Blagodať“ je v přízemním domku se zahradou nedaleko dětského hřiště a 13.ZŠ. V centru je modlitebna, velká místnost, kuchyně a několik menších místností. Překvapeně jsem zjistil, že do komunity dochází i několik známých dětí ze 13.školy. Tak jsem se zde setkal kromě Sašky s jejími spolužačkami Nasťou a Karinou a s Natašou ze 4.třídy. Všechny zazpívaly společně několik krásných písní. Následovaly básně dětí. Zážitkem byl společný zpěv dětského sboru a sboru dospělých. Nakonec zazněly písně sboru dospělých. Tak to byl opravdu krásný velikonoční zážitek!

Po kulturním programu byla velká hostina, na kterou jsem byl také pozván. Všichni mě hned vzali mezi sebe, zajímalo je vše o ČR, naší společnosti. Církev pomáhá dětem ze sociálně slabých rodin. Každou neděli odpoledne pro děti pořádá dětské odpoledne, na které se mám také přijít podívat.

Pozvání jsem využil 21.5. Přišly i další děti ze 13.školy-Rita ze 2.třídy, Nasťa ze 3.třídy, Kira z 5.třídy, Kosťa z 8.třídy a další. S překvapením jsem zde uviděl i Vladu z 5.třídy 11.školy (spolužačku gymnastky Máši). Byly zde i děti ze 2.školy. Celkem přišlo 15 dětí. O děti se stará mladá slečna Inta. Děti nejdříve dostaly oběd, potom hrály s Intou různé hry uvnitř i venku na zahradě.  Děti se ohromně bavily, užily si mnoho legrace. Pro zklidnění  poté kreslily v místnosti a povídaly si. Inta mi prozradila, že jindy třeba zpívají.

Prožil jsem spolu s dětmi pěkné odpoledne. Církev dělá jistě záslužnou práci jako každý, kdo pomáhá dětem.

Popisovat na fotkách a videích, kde je Saška, jistě nemusím. Poznáte ji určitě sami…

Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR, Alčevsk, LLR

loading…

Není zde článek celý?