VIDEO: S úniky ze spisů nemám nic společného, řekl Sobotka

Na jednání sněmovní vyšetřovací komise k únikům z policejních spisů dnes vypovídal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Musím říct, že to bylo krátké a stručné. Nebylo tam žádné překvapení. Já jsem těžko mohl vypovídat o konkrétních záležitostech, protože s žádnými konkrétními záležitostmi nemám nic společného. Já nejsem spojen s žádnou kauzou jakéhokoliv zveřejňování informací z trestněprávních spisů. Mně osobně se nic takového netýká. Odpovídal jsem na otázky ohledně kompetencí předsedy vlády, na mé pravomoci vůči Generální inspekci bezpečnostních sborů a na odpovědnost, kterou mám, pokud jde o fungování vlády jako celku,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Poslanec Radek Vondráček (ANO) předem avizoval, že se bude premiéra ptát na e-mailovou konverzaci, která se dostala na veřejnost v loňském roce.

„Já jsem pana Vondráčka i další členy vyšetřovací komise informoval, že ta věc je předmětem policejního šetření. Podal jsem trestní oznámení a v tuto chvíli to prošetřuje policie. Jde o ty údajné úniky e-mailové korespondence,“ dodal Sobotka.

Premiér odmítl, že by se policejní vyšetřování jakkoliv týkalo jeho osoby.

„E-maily, které unikly, jsou e-maily, které unikly v důsledku trestné činnosti. Únik je vyšetřován ze strany policie na základě trestního oznámení, které jsem podával já sám. V žádném případě se nic z toho nedotýká mé osoby, ani ničeho, co by souviselo s nějakými trestně-právními spisy a mou osobou. Jakékoliv snahy vytvářet takové souvislosti jsou zcela nesmyslné a myslím si, že to ani nebylo předmětem dnešního jednání komise,“ řekl premiér.

Předseda vlády odmítl, že by jakkoliv nahlížel do policejních spisů. „Tohle je úplný nesmysl. Dnes jsme tu mluvili především o tom, jakým způsobem přistupovat k únikům z policejních spisů. Tato věc se nikterak nedotýká mé osoby. Ani to nijak nevyplývá z otázek, které byly adresovány ze strany komise,“ uved Sobotka.

Na dotaz, zda může současná vláda ještě učinit opatření, která by pomohla zabránit únikům z policejních spisů, premiér odpověděl: „Především je důležité, aby fungovala policie a státní zastupitelství a aby složky jako Generální inspekce bezpečnostních sborů respektovaly a dodržovaly své kompetence. Souvisí to také s kvalitou práce policie, s kvalitou státního zastupitelství. Pokud komise dospěje k názoru, že bude potřeba provést v budoucnosti nějakou revizi legislativy v souvislosti s úniky ze spisů, tak to už by byl úkol spíše pro příští Poslaneckou sněmovnu. V tomto období už je legislativní proces ukončen a ani není možnost, že bychom se k této záležitosti vraceli.“

Není zde článek celý?