Volker zpochybnil efektivitu protiruských sankcí

Zvláštní zmocněnec Spojených států pro Ukrajinu Kurt Volker se domnívá, že západní sankce proti Rusku nebyly dostatečně efektivní.

Vztahy Ruska a západu se zhoršily v souvislosti se situací na Krymu a na Ukrajině. Západní země uvalily na Rusko řadu sankcí, zatímco Moskva přijala odvetná opatření. Přitom Moskva mnohokrát odmítala obvinění západních zemí z toho, že se vměšuje do záležitostí Ukrajiny a uváděla, že není stranou vnitroukrajinského konfliktu na Donbasu a subjektem minských dohod, jež mají konflikt vyřešit. Rusko rovněž několikrát prohlašovalo, že mluvit s ním z pozice síly je kontraproduktivní.

„Domnívám se, že ta skutečnost, že Rusko je kvůli nim znepokojeno a usiluje o jejich zrušení, svědčí o tom, že Rusové pociťují jejich efekt. Spolu s tím Rusko nestáhlo svou armádu z Ukrajiny. Proto z tohoto hlediska nebyly v plné míře efektivní a neměly vliv na přijímání rozhodnutí v Rusku,“ řekl Volker v exkluzivním rozhovoru pro rozhlasovou stanici DW, který je zveřejněn na internetových stránkách ukrajinské redakce.


Není zde článek celý?